Amarant, známy tiež ako amarantus, je univerzálna rastlina obľúbená pre svoje živé listy a bohaté kvety, ako aj pre výživné semienka, ktoré sú považované za pseudo obilninu. Táto rastlina, ktorá je odolná voči suchu a teplu, môže byť cenným príspevkom k záhradám nielen kvôli svojej dekoratívnej hodnote, ale aj ako zdroj výživy. Ak máte záujem o pestovanie amarantu, tu je kompletný sprievodca, ktorý vám pomôže začať.
Výber Odrody
Existuje mnoho odrod amarantu, od dekoratívnych až po jedlé varianty. Pri výbere odrody zvážte, na čo rastlinu chcete používať – na zdobenie, na konzumáciu listov alebo na zber semienok. Niektoré populárne jedlé odrody zahŕňajú ‚Amaranthus cruentus‘ a ‚Amaranthus hypochondriacus‘.
Stanovište a Pôda
Amarant prosperuje na plnom slnku, ale znáša aj čiastočný tieň. Preferuje dobre odvodnenú, úrodnú pôdu, ale je známy svojou schopnosťou rásť v rôznych pôdnych podmienkach, vrátane menej úrodných pôd. Pred výsadbou je dobré pôdu obohatiť kompostom alebo dobre rozloženým hnojom.
Výsadba
Amarant možno vysievať priamo do záhrady po tom, ako pominie riziko mrazov, alebo vypestovať z predpestovaných sadeníc. Semienka sú malé, takže ich pri výsadbe len jemne pritlačte na povrch pôdy. Ak vysievate priamo, udržujte pôdu vlhkú, kým semienka neklíčia.
Starostlivosť
Zalievanie: Amarant je odolný voči suchu, ale pre najlepší rast a vývoj plodov je potrebné zabezpečiť pravidelné zalievanie, najmä v teplých a suchých obdobiach.
Hnojenie: Amarant má nízke nároky na hnojenie. Stačí ho hnojiť na začiatku vegetačného obdobia organickým hnojivom.
Odstraňovanie buriny: Pravidelným odstraňovaním buriny zabezpečíte, že amarant nebude musieť súťažiť o živiny a vodu.
Rez: Aj keď amarant väčšinou nepotrebuje rez, odstránenie vrcholov rastlín môže podporiť bočné vetvenie a vytvoriť hustejší a kompaktnejší rast.
Zber
Listy: Mladé listy môžete začať zberať už pár týždňov po výsadbe. Zbierajte ich pravidelne, aby rastlina produkovala nové.
Semienka: Semienka amarantu dozrievajú približne 3 až 4 mesiace po výsadbe. Viete, že sú pripravené na zber, keď začnú opadať z rastliny pri ľahkom potrasení. Semienka zbierajte do misky alebo na plachtu pod rastlinou.
Použitie Amarantu
Amarant je mimoriadne všestranná rastlina. Listy možno použiť čerstvé v šalátoch alebo varené ako špenát. Semienka sú výborné v obilných pokrmoch, pečive alebo ako základ pre bezlepkové recepty. Amarantové semienka sú bohaté na proteíny, vlákninu, mikroživiny a majú vysoký obsah lysínu, esenciálnej aminokyseliny, ktorá často chýba v rastlinných bielkovinách.
Záver
Pestovanie amarantu môže byť obohacujúcim zážitkom, ktorý pridá nielen farebný akcent do vašej záhrady, ale poskytne vám aj výživnú zložku pre vašu stravu. Vďaka svojej nenáročnosti a odolnosti voči suchu je ideálnou voľbou pre začínajúcich záhradkárov, ako aj pre skúsených pestovateľov hľadajúcich nové výzvy.