Mangold, známy tiež ako blitva alebo Švajčiarsky mangold, je bohatým zdrojom výživných látok a predstavuje dôležitú súčasť zdravej stravy. Táto listová zelenina sa odlišuje od podobných rastlín, ako je napríklad špenát, svojimi charakteristickými farebnými stonkami a veľkými listami.
Pôvod mangoldu siaha do oblastí Stredozemia a južnej Európy, kde bol pestovaný už v staroveku. Vďaka svojej odolnosti voči rôznym klimatickým podmienkam sa mangold postupne rozšíril do rôznych častí sveta. V súčasnosti je mangold populárny v mnohých kuchyniach, od európskej až po ázijskú.
Mangold je vynikajúcim zdrojom vitamínu K, vitamínu A a vitamínu C, ako aj dôležitých minerálov ako je draslík, železo a horčík. Je tiež bohatý na vlákninu, antioxidanty a obsahuje nízky počet kalórií. Mangold má protizápalové vlastnosti a podporuje zdravie očí, kostí a srdcovo-cievneho systému.
Mangold sa môže konzumovať surový v šalátoch alebo varený. Jeho listy majú mierne orieškovú chuť, ktorá sa dá dobre kombinovať s rôznymi ingredienciami. Mangold je často súčasťou stredomorských a ázijských jedál, kde je dusený, pečený alebo pridávaný do polievok a omáčok.
Výber Odrody
Pri výbere odrody mangoldu je dôležité zvážiť klimatické podmienky, priestor v záhrade a vaše kulinárske preferencie.
Populárne Odrody
- Bright Lights: Táto odroda je známa pre svoje farebné stonky, ktoré môžu byť žlté, oranžové, ružové, červené a dokonca aj pruhované. Stonky sú mierne sladké a majú krásny dekoratívny efekt v záhrade.
- Fordhook Giant: Táto robustná odroda má veľké, tmavozelené listy a silné, biele stonky. Je odolná voči chladu a vhodná pre pestovanie v chladnejších podnebiach.
- Ruby Red: Ruby Red má atraktívne červené stonky a tmavozelené listy. Táto odroda je obľúbená pre svoju výraznú farbu a chuť.
Pokiaľ žijete v oblasti s krátkym letom, odporúča sa vybrať skoré odrody, ktoré dozrievajú rýchlejšie. Pre teplejšie klímy sú vhodné odrody odolné voči teplu, aby sa predišlo ich prehrievaniu.
Niektoré odrody mangoldu sú vhodné pre ozdobné účely v záhrade vďaka svojim farebným stonkám. Okrem toho sa môžete rozhodnúť pre odrody s vysokým obsahom určitých vitamínov a minerálov, ak máte záujem o konkrétne výživové benefity.
Podmienky Pestovania
Mangold je odolný voči chladu a môže rásť v miernejšom aj chladnejšom podnebí. Vhodnými podmienkami pre pestovanie sú plné slnko až čiastočný tieň. V teplejších oblastiach môže byť prospešný čiastočný tieň, aby sa predišlo vyblednutiu listov.
Mangold preferuje dobre odvodnenú, úrodnú pôdu. Pôda by mala mať neutrálnu až mierne kyslú pH hodnotu (6,0-7,0). Pred výsadbou je odporúčané pôdu obohatiť organickými hnojivami alebo kompostom na zlepšenie živín a štruktúry pôdy.
Rovnomerné zavlažovanie je kľúčové pre udržanie zdravého rastu. Mangold netoleruje sucho, ale zároveň by malo byť zabránené stojatej vode, ktorá môže spôsobiť hnilobu koreňov.
Mangoldu prospieva 6-8 hodín priameho slnečného svitu denne. Rastlina je mrazuvzdorná a dokáže zniesť nízke teploty, čo umožňuje jej pestovanie na jar a na jeseň.
Výsadba
Mangold sa najčastejšie vysieva priamo do pôdy. Semená vysievajte v radoch, s odstupom asi 2-3 cm medzi semenami a 30-45 cm medzi radmi. Po vzejdení rastlín, ich preriedte, aby medzi nimi zostal odstup asi 15-30 cm.
Sadenice mangoldu môžete vysádzať po posledných jarných mrazoch. Umiestnite ich do vopred pripravenej pôdy, dodržujúc odporúčaný odstup.
Po výsadbe dôkladne zalejte rastliny. V prípade potreby aplikujte vrstvu mulča na udržanie vlhkosti a ochranu pred burinami.
Starostlivosť o Mangold
Mangold potrebuje pravidelné a rovnomerné zavlažovanie, najmä v horúcich a suchých obdobiach. Dôležité je udržiavať pôdu vlhkú, ale nie premokrenú.
Mulčovanie pomáha udržiavať vlhkosť a znižuje rast burín. Organický mulč, ako sú napríklad listy alebo rozdrvená kôra, môže byť prospešný.
Mangold ocení pravidelné hnojenie, najmä ak je pôda chudobná na živiny. Použite vyvážené hnojivo alebo kompost.
Odstraňujte poškodené alebo staré listy. Mangold môžete zberať postupne odrezávaním vonkajších listov alebo celých rastlín.
Rozmnožovanie
Mangold sa zvyčajne rozmnožuje semenami. Semená môžete zberať z dozretých rastlín na konci vegetačného obdobia. Uskladnite ich v suchom a tmavom prostredí.
Prevencia Škodcov a Chorôb
Najčastejšie škodce, ako sú húsenice a slimáky, možno kontrolovať manuálnym odstránením alebo použitím organických prípravkov. Ochranné siete môžu tiež pomôcť.
Hubové choroby ako múčnatka sú časté pri nesprávnom zavlažovaní. Zabezpečte dobrú cirkuláciu vzduchu a vyhnite sa premočeniu listov.
Zber a Využitie
Zberajte mangold, keď listy dosiahnu požadovanú veľkosť. Je to všestranná zelenina vhodná do šalátov, smoothies, dusených jedál, a mnoho ďalšieho.